NEYDL Morpeth - 26th April 2015

P1370572-001P1370781

The opening Division One Youth Development League event of the season was held at Morpeth including teams from Blaydon, Gateshead, Harrogate, Tynedale and New Marske.   With the weather ranging from sun to sleet, the New Marske Athletes put up a good show and gained valuable competition experience.

Results included, Eleanor Crame 3rd U13 200m, Charlotte Bennett 3rd U13 800m, Amy Carter 1st U15 100m & 2nd 75mH, Freya Bourke & Francis Bell 1st & 2nd U15 1500m, Elicia Smith 2nd U15 LJ, Katie Jones 1st U15 Pole Vault, Sophie Bennett 3rd U15 Javelin, Molly Shaw, 3rd U17 800m, Abigail Thompson 3rd U17 1500m, Rebecca Aspin 1st U17 300mH & 2nd U17 Hammer, Hannah Raine 1st U17 Long Jump & Triple Jump and Jessica Tyreman 2nd U17 High Jump.

For the boys, Matthew Walker was 2nd U13 100m & 200m & 3rd Long Jump, Archie Lowe 2nd U13 1500m,  Matthew Chinnock 3rd U13 Shot, Matthew Brining & Luke Baines joint U15 1st Pole Vault, Neville Mupazviriho 3rd U17 200m & 3rd Triple Jump & High Jump, Morgan Speirs 2nd U17 800m & 3rd Discus and Nathan Alderson 3rd U17 Long Jump.

Being a team event however, it is not just about the first three, and the rest of the team are just as important picking up points towards the team score.

 

Photos  Results

 

 

NEYDL Morpeth - 26th April 2015

P1370572-001P1370781

The opening Division One Youth Development League event of the season was held at Morpeth including teams from Blaydon, Gateshead, Harrogate, Tynedale and New Marske.   With the weather ranging from sun to sleet, the New Marske Athletes put up a good show and gained valuable competition experience.

Results included Libby currie 3rd U13 200m, Charlotte Bennett 3rd U13 800m, Amy Carter 1st U15 100m & 2nd 75mH, Freya Bourke & Francis Bell 1st & 2nd U15 1500m, Elicia Smith 2nd U15 LJ, Katie Jones 1st U15 Pole Vault, Sophie Bennett 3rd U15 Javelin, Molly Shaw, 3rd U17 800m, Abigail Thompson 3rd U17 1500m, Rebecca Aspin 1st U17 300mH & 2nd U17 Hammer, Hannah Raine 1st U17 Long Jump & Triple Jump and Jessica Tyreman 2nd U17 High Jump.

For the boys, Matthew Walker was 2nd U13 100m & 200m & 3rd Long Jump, Archie Lowe 2nd U13 1500m,  Matthew Chinnock 3rd U13 Shot, Matthew Brining & Luke Baines joint U15 1st Pole Vault, Neville Mupazviriho 3rd U17 200m & 3rd Triple Jump & High Jump, Morgan Speirs 2nd U17 800m & 3rd Discus and Nathan Alderson 3rd U17 Long Jump.

Being a team event however, it is not just about the first three, and the rest of the team are just as important picking up points towards the team score.

 

Photos  Results

 

 

North Eastern Counties Indoor Track and Field Championships - 14&15/02/15

AMy Readman

P2140134P2140141P2140136

Day 1 

Well done to our Gold Medal Winners at the North Eastern Counties Indoor Track and Field Championships, Matthew Walker U13 High Jump & Long Jump, Katie Jones U15 Pole Vault and Matthew Brining U15 Pole Vault.

 

Day 2

Gold for Matthew Walker U13 60m Hurdles & 60m, Gold and equal Championship Best for Amy Carter in the U15 60m Hurdles and bronze for Amy Readman in Senior Women 60m.  Well done to our other runners who also competed, Charlotte Bennett, Elicia Smith, Eleanor Crame & Sarah McGough.

Results 

Division 2E Match 2 - Cleckheaton - 11/07/14

P2380187

 

The lastest round of the Senior North of England Athletics League took place at Cleckheaton with New Marske Harriers claiming their best position of the year coming 4th out of the 6 teams.   This was a great performance for the team with Athletes competing in events outside their comfort zone including Sharon Bulman in the Javelin & 100m relay, Amy Readman & Lisa Bennett in the Discus, Kath Aspin in the 100m relay and Chris Whiles in the High Jump.

There were PB’s for Alfie Else 11.9 , Carl Westwick 12.4  & Jess Simon 13.4 in the 100m,   Carl again in the 200m with 25.3, Sharon Bulman 34.9 in the 200m, Chris Waugh 52.9, Elena Heath 62.8 & Trish Speedie 83.7 in the 400m, Kath Aspin 2:43 in the 800m, Sam Garratt 4:21.3, Sharon Bulman 5:25.1 & Lisa Bennett 5:26.1 in the 1500m, Chris Whiles 71.4 in the 400m Hurdles and 1.45m in the High Jump.  Elena Heath 1.3m & Amy Readman 1.2m in the High Jump. Jonny Whiteside 4.5m & Jess Simon 4.61m in the Long Jump. Stuart Hart 11.47m in the Triple Jump and 23.74m in the Hammer. Elena Heath 22.33m and Chris Whiles 32.83m in the Javelin.

Elsewhere, James Bulman, 32:48 was 13th overall and 1st Vet in the Bupa Great North 10K. Also running were John Clifford, 23rd and 2nd Vet in 35:24, David Paley 172nd in 41:00 and James Bunn 720th 48:37.

 

Results  Photos

Track and Field Update - 08/07/14

Hannah Raine 75m Hurdles

 

In the NYSD Event at Middlesbrough Amy Readman set a PB and Club Record in the 100m with a time of 12.7 seconds.  There were also PB’s for Alfie Else, 12.1 in the 100m, Sarah McGough 13.8, Amy Carter 13.9, Anna Garbutt 14.5  & Francesca Sutherland 15.0 in the U15 100m.  In the U13 100m there were PB’s for Eleanor Crame 14.7 and Charlotte Bennett 15.7.

At the North East Youth Development League Meeting in Jarrow, New Marske’s juniors had another excellent day coming 4th out of the 6 teams.   There were wins for Elicia Smith U13 70m Hurdles, Charlotte Bennett U13 Long jump, Frances Bell U15 1500m, Hannah Raine U15 Long Jump, Izzy Brining U15 Hammer, Elena Heath U17 300m Hurdles and Javelin and Jess Tyreman U17 High Jump.  Thomas Aspin also managed a PB in the 1500m.  There may be more PB's but waiting for Po10 to be updated to see them.

 

NYSD Results     NEYDL Results   

Page 5 of 11

Go to top